Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Tiskové zprávy

Dummy
Více než 130 účastníků se dozvědělo, jakým způsobem mohou se svým e-shopem úspěšně expandovat na zahraniční trhy.
více
Dummy
Každoroční mezinárodní průzkum Institutu Top Employers oceňuje ty nejlepší zaměstnavatele po celém světě.
více
Dummy
Charterové letadlo se čtyřletým samečkem Huá Bào, nebo také Pyry, jak zní jeho nové finské jméno, a tříletou samičkou Jín Bàobào, neboli Lumi, přistálo na helsinském letišti Vantaa 18. ledna 2018.
více
Dummy
Díky projektu Českého rozhlasu a díky až neuvěřitelné srdečnosti lidí v České republice letos přijde Ježíšek i k mnoha osamělým seniorům v domovech důchodců. K některým už dokonce přišel.
více
Dummy
Díky projektu Českého rozhlasu a díky až neuvěřitelné srdečnosti lidí v České republice letos přijde Ježíšek i k mnoha osamělým seniorům v domovech důchodců. K některým už dokonce přišel.
více
Dummy
Ocenění si převzaly firmy v kategoriích Malá společnost, Středně velká společnost, Globální exportér a Exportér teritoria, kterým pro letošní rok byly trhy USA a Kanady.
více
Dummy
Žebříček 25 nejlepších zaměstnavatelů ukazuje, že přední světoví zaměstnavatelé investují do svých zaměstnanců, vytváří motivující a angažovanou firemní kulturu a poskytují atraktivní příležitosti pro rozvoj talentu.
více
Dummy
Exportní výzkum již od roku 1999 mapuje názory nejvýznamnějších českých exportních firem na aktuální exportní trendy, jejich zkušenosti s obchodováním na zahraničních trzích, očekávání a hodnocení budoucího vývoje.
více
V České republice dojde k průměrnému zvýšení cen o 3,9 % u produktů letecké i pozemní mezinárodní přepravy.
více
Dummy
Tito dva partneři, společně s kazašskými vládními představiteli, humanitárními experty a zástupci mezinárodního letiště v Almaty, hostí od 18. do 22. září v Kazachstánu školení v rámci programu GARD (Get Airports Ready for Disaster) – Příprava letišť na přírodní...
více
Dummy
České ragby se poslední roky těší vzrůstající oblibě, a to jak ze strany fanoušků, tak i ze strany partnerských společností. Zasloužily se o to mimo jiné také zápasy s hráči celosvětového formátu, kteří několikrát ročně jezdí do Čech, aby tuzemské hráče proškolili....
více
Dummy
Spolupráce ČSLH se světovým lídrem odvětví mezinárodní expresní přepravy byla navíc rozšířena na logistickou podporu rozvojového projektu „Pojď hrát hokej“, určeného nejmenším hokejistům a jejich rodičům.
více
Dummy
Tento seriál závodů je organizován DR1 Racing, což je prémiová závodní organizace, která spojuje nejlepší piloty a závodní týmy a pořádá závody na fascinujících místech celého světa, včetně Post Tower v německém Bonnu, ústředí skupiny Deutsche Post DHL.
více
Dummy
K slavnostnímu podpisu partnerského kontraktu došlo ve stredu 19. cervence prímo v prostorách Doosan Areny, a to za úcasti prezidenta klubu RNDr. Tomáše Paclíka, reditele spolecnosti DHL Express pro Ceskou republiku a strední Evropu Johna Cornishe a obchodního...
více
Dummy
Goodall je v těchto historických závodech nejmladší účastnicí mezi 30 námořníky. DHL Express bude poskytovat logistickou podporu při přepravě vybavení na závod do britského města Plymouth, kde závod startuje, před závodem přepraví materiály pro marketingové...
více
Dummy
Znamená to, že znovu uvidíme DHL spolupracovat na jedné z největších světových sportovních událostí, kterou bude hostit Japonsko od 20. září do 2. listopadu 2019.
více
Luděk Drnec, nyní Vice President M&S Express CZ/CEU, se bude do budoucna soustředit výhradně na pozici Vice President M&S Express pro centrální Evropu.
více
Společnost DHL Express, přední poskytovatel expresních logistických služeb, je již sedmnáctým rokem hrdým partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který se v lázeňském městě uskuteční již po dvaapadesáté.
více
Dummy
DHL Express je první logistickou společností v oblasti mezinárodní expresní přepravy, která v České republice nasazuje tzv. cargobike do denního provozu. Společnost tak naplňuje svou dlouhodobou úlohu pionýra, inovátora a propagátora udržitelného rozvoje.
více
Dummy
O udělení tohoto titulu rozhodla v rámci vícekolového výběrového řízení vycházejícího z obchodních výsledků odborná komise Business Brand Council složená z expertů z oblasti byznysu, komunikace, marketingu, médií a marketingového výzkumu.
více
Dummy
Provozní zisk koncernu vzrostl o 45 % na 3,5 miliardy EUR, čímž byl splněn cíl EBIT pro rok 2016. EBIT ve 4. čtvrtletí loňského roku ve výši 1,111 miliardy EUR představuje provozně nejlepší čtvrtletí v historii společnosti.
více
Dummy
Nově tak mají klienti DHL Express možnost přesměrovat doručení své zásilky do speciálního úložného boxu DHL Locker.
více
Dummy
DHL Express byla hodnocena v 59 zemích na všech kontinentech a získala prestižní certifikaci Top Employer Global, kterou se může letos pochlubit pouze 10 globálních firem.
více
Dummy
Od Nového roku ve vedení DHL Express Central Europe (CEU) se sídlem v Praze působí John Cornish a nahradil tak Iana Wilsona, který po osmi letech opouští Českou republiku a od začátku letošního roku nastupuje na pozici Managing Director DHL Express UK & Ireland....
více
Dummy
Do roku 2025 může internet věcí v globální logistice vygenerovat přidanou hodnotu až 1,77 biliónů eur¹, a umožnit tak poskytovatelům lépe sledovat a optimalizovat procesy dodavatelských řetězců pomoci nízkonákladových síťových senzorů a zařízení.
více
Útok je namířen na internetové bankovnictví s cílem získat přístup k účtům klientů, nikoliv proti DHL.
více
Studie se nazývá „Spice Trade“ 21. století: Průvodce přeshraničním internetovým prodejem. Proč Spice Trade? Obchod s kořením byl ve své době fenoménem a základním kamenem mezinárodního obchodu. Zdá se, že skutečným fenoménem obchodování ve 21.
více
Dummy
Podpisem smlouvy bylo k 1.1.2017 zahájeno nové partnerství s Nadací Křižovatka, mimovládní neziskovou organizací.
více
Dummy
S rozšiřováním programu imunizace o nové život zachraňující vakcíny a snahami o pomoc většímu počtu lidí, kteří se často nacházejí v těžko dosažitelných oblastech, se čím dál tím častěji ukazuje, jak omezující je zastaralá distribuční síť.
více
Dummy
The Corporate Automotive Logistics Academy (CALA), initiated by Volker Oesau, CEO Middle Europe, DHL Global Forwarding, now serves even better the current needs of logistics experts in the automotive sector.
more
Dummy
The “VETEMENTS x DHL Capsule Collection” plays with elements from DHL uniforms that are worn by more than 200,000 employees around the world.
more
Together, these markets represent 54 percent of the division’s entire full-time workforce.
more
Dummy
The male, Huá Bào, or Pyry by its new Finnish name, aged four, and the female, Jín Bàobào, or Lumi, aged three, arrived at Helsinki-Vantaa airport in Finland on January 18 by their own charter flight.
more
Dummy
The DHL Global Trade Barometer is based on large amounts of logistics data that are evaluated with the help of artificial intelligence.
more
Dummy
With the signed memorandum of understanding DHL Global Forwarding is the first to offer its customers the opportunity to select next generation marine biofuels rather than fossil fuels for their transports by sea.
more
Dummy
Today’s official vehicle handover to the first European customers marks the beginning of DHL Freight’s extensive 24-month test phase of the electric trucks in the Berlin metropolitan area.
more
Dummy
Today, the 500th reading tutor will be Board Member for Human Resources Thomas Ogilvie, who will be reading from the book Einfach nur weg – die Flucht der Kinder by Ute Schaeffer to 30 school children at the comprehensive school Katharina-Henoth-Gesamtschule...
more
Dummy
“DHL is incredibly proud of our partnership with two inspiring adventurers like Omar and Omar.
more
Dummy
As part of the new commercial arrangements, DHL will sell its 40% stake in Air Hong Kong to majority-owner Cathay Pacific, and purchase eight of Air Hong Kong’s A300-600F cargo planes which will then be leased back to the carrier.
more
Dummy
The global chemicals market is developing very positively. Since 2006, sales have doubled in the chemicals sector, and in 2016 alone, chemicals worth almost 4.6 trillion Euros were sold worldwide.
more
Dummy
Competitions, interactive sessions and keynote speeches proposed new social approaches to transport and reimagined the future of tech in the industry. Participants answered DHL’s call for a new mobile-piece picking robot prototype, as well as ideas for incorporating...
more
The delivery, which took place at EFW’s freighter conversion facilities in Dresden, following the successful completion of test flights in October and awarding of the Supplemental Type Certificate (STC) by the European Aviation Safety Agency (EASA) in November....
more
Dummy
The new service rapidly creates competitive customer quotations based on door-to-door all-in rates and transit information.
more
Dummy
After approximately 13 million kilometers driven, the results are very gratifying for the company.
more
Dummy
Lewis Hamilton was honored as the driver with the highest number of fastest laps over the 20 Grand Prix races this year, while the award for the shortest service times, and consistently excellent team performance in the pits went to Mercedes-AMG Petronas Motorsport....
more
Dummy
This expansion brings DHL's commitment to this strategic hub to over €520 million, making it the largest infrastructural investment by DHL Express in Asia Pacific to date.
more
Dummy
Under the contract, DHL Supply Chain will manage the movement of prototype parts from suppliers to Ford’s R&D locations around the world.
more
In the future, around 260 employees will take care of day-to-day scheduling and consolidation for the company’s European freight network from the new site.
more
Group revenue was up by 5.6% to EUR 14.6 billion, with all four divisions contributing to the increase.
more
Dummy
The 25 World’s Best Workplaces showcases how the world’s leading employers invest in their employees, create a motivating and engaging culture globally and provide attractive development opportunities for talent.
more
Dummy
In addition, the Group is also the official partner for the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), completed by its existing partnership with the City of Bonn in the course of COP23.
more
Dummy
The study identifies major challenges that fashion industry supply chains will face in the future as well as areas where action must be taken, and it also proposes various solutions.
more
This solution comes in response to a number of growing industry challenges, including greater demand from an ageing and more active population through to increasing cost pressure from healthcare providers.
more
Dummy
For the first time, DHL is partnering with specialist foodservice logistics provider QSL to deliver a bespoke service tailored to the unique needs of KFC. DHL will manage the physical warehouse and distribution service, putting greater focus on innovation, quality...
more
“Complex global supply chains need to know where potential risks lie that may affect their bottom line and disrupt the success of their businesses,” said Rich Katz, Chief Technology Officer, Elemica.
more
The project was announced at a joint press conference between the mayor of Bad Hersfeld, Thomas Fehling, and Jürgen Gerdes, CEO of the Post - eCommerce - Parcel division at Deutsche Post DHL Group.
more
Dummy
A subsidiary of Deutsche Post DHL Group, StreetScooter, confirmed that its second manufacturing facility will be built in Düren and be capable of producing up to 10,000 e-vehicles per year.
more
Dummy
The competition, which took place for the 13th time in 2017, is designed to get students between the ages of nine and 19 excited about science, math, engineering and technology and help support them in developing their talents.
more
Dummy
Over the next few years, the contract logistics specialist within Deutsche Post DHL Group will consolidate Eaton’s major standalone distribution center capabilities throughout Europe into three high-performing and integrated primary distribution centers.
more
Dummy
Resilience360 Analytics is unique in combining years of systemically collected supply chain data with some of the most comprehensive risk databases available on the market.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group organizes the seventh edition of Global Volunteer Day (GVD) from September 18 to October 1 and encourages its employees to get involved.
more
Dummy
The two partners will team up with airport and government officials and other humanitarian response experts in the Central Asian republic to host their internationally recognized Getting Airports Ready for Disaster (GARD) program from 18 to 22 September at the...
more
Dummy
The demand has been continuously growing since the introduction of DHL’s new service solution in May this year.
more
Leveraging existing infrastructure and limited investments, the implemented IoT solution is designed to facilitate and streamline yard management for inbound-to-manufacturing logistics, leading to significant improvements in inbound processing time at the site....
more
Dummy
DHL Parcel and Volkswagen are launching a joint pilot project in Berlin in which Volkswagen will deploy 50 VW Polos that selected customers can use as mobile addresses for the delivery of their DHL parcels. The project partners have worked in recent months to...
more
Dummy
The platform is offering transport services within UK, from Europe to UK and vice versa.
more
Dummy
Hereto belongs amongst others the handling of exhibition pieces and goods arriving and leaving the fair site.
more
Dummy
The certification acknowledges DHL’s reliable and trustworthy logistics services in the Scandinavian country.
more
Advent will assume all assets of the Williams Lea Tag business.
more
Dummy
“Our network – with an average of 4.3 million parcels per day – leads the way in Germany when it comes to capacity and quality,” says Jürgen Gerdes, emphasizing the project’s significance for the company’s customers and for the region.
more
Dummy
This new racing championship is organized by DR1 Racing, the premiere drone racing organization that is bringing together top pilots and racing teams to compete at exhilarating locations throughout the world.
more
Group revenue increased by EUR 623 million to EUR 14.8 billion, with the international parcel and eCommerce business and the global Express business in particular driving this strong growth.
more
Dummy
This will also see the first deployment of Deutsche Post DHL Group’s highly successful StreetScooter electric delivery van in the global DHL Express delivery network.
more
Dummy
The smart glasses provide visual displays of order picking instructions along with information on where items are located and where they need to be placed on a cart.
more
Dummy
This suite of services covers the entire value chain from inbound to manufacturing facilities through to final distribution to end users and provides end to end visibility of products, full compliance with international regulations and maximum security of sensitive...
more
Dummy
The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that jobs in logistics are estimated to grow by 26 percent between 2010 and 2020.
more
Dummy
The domestic delivery network will offer a high quality delivery service across Vietnam and a range of services tailored for the booming e-commerce industry, helping small, medium and large e-tailers and marketplaces increase their share amidst the rapidly growing...
more
Dummy
The contract will see DHL Supply Chain take overall responsibility for the storage, warehousing and domestic transportation of 80,000 specific aviation part types, components and equipment used to maintain Cathay Pacific and Cathay Dragon’s combined fleet of...
more
Dummy
This means that the Peregrine Lunar Lander - the first private and commercial lunar mission - will make its way to the Moon.
more
Dummy
The pilot was carried out in Wärtsilä’s central distribution centre in Kampen, the Netherlands, where the entire logistics chain of Wärtsilä’s spare parts, from order intake to customer delivery, is managed.
more
Dummy
As an international chain with Scandinavian roots, JYSK sells everything for the home in over 2,500 stores in 48 countries.
more
Dummy
DHL Freight Eurapid ensures priority treatment of shipments and thereby offers customers extremely short delivery times.
more
Dummy
The Logistics Service Cube enables a more systematic approach to identifying the right logistics service levels for the product, supply chain type and customer segment.
more
Dummy
DHL will support the international transfer of goods to help one of Europe’s leading manufacturers of household appliances to follow their growth plans and extend their business on a global level.
more
Dummy
Located at Horizon Logistics Park by Dublin Airport, the site is fully approved by the Health Products Regulatory Authority (HPRA) and represents an important extension of the company’s proven global pharmaceutical supply chain capability.
more
Dummy
Last weekend, Vetements hosted a Paris Fashion Week event at the Parking Europe Garage where the ten new red and yellow pieces – including a T-shirt, hoodie, sweater pants, cap, polo shirt and socks - were exhibited.
more
Dummy
The Supervisory Board of Deutsche Post AG today appointed Thomas Ogilvie (40) as Board Member for Personnel and Labor Director of the world's leading postal and logistics group.
more
Dummy
Inaugurated in 2016, the DHL CARE Awards acknowledge air freight providers whose services set the industry standard for the transport of temperature-sensitive life sciences products.
more
Dummy
The report ‘Future of Life Sciences and Healthcare Logistics’ highlights the urgency for the sector to transform in response to evolving patient needs and technology advancements.
more
Dummy
DHL Supply Chain will manage stores, local transport movements and associated supply chain planning at the Etihad Airways Engineering hub at Abu Dhabi International Airport.
more
Dummy
The results to date have been positive. Some 16,000 employees from various Deutsche Post branches are involved in more than 1,000 regional aid projects for refugees and the company has signed employment contracts with 325 young adult refugees.
more
Dummy
DHL awarded a second tranche A330-300P2F (Passenger-to-Freighter) conversion contract to ST Aerospace’s subsidiary, Elbe Flugzeugwerke (EFW), which is jointly owned with Airbus Group.
more
Dummy
Ocean View consolidates information from DHL’s Transportation Management System, the ocean carrier and the vessel itself for real-time visibility of the ocean transport. It also provides a forecast on future milestones as well as a notification feature in case...
more
Dummy
The partnership will see Deutsche Post DHL Group join Startup Autobahn, a mobility-centric program.
more
Dummy
DHL has teamed up with multiple fashion organizations across the globe to design tailored initiatives that will help fashion businesses to streamline their international supply chain and expand their business into new markets.
more
Dummy
This has created a new landscape for supply chain real estate, according to a report published today by DHL, the world’s leading logistics company, which discusses the new landscape of supply chain real estate. Global and regional supply chains are changing,...
more
Dummy
Takes over from Frank Appel as Divisional CEO of DHL Global Forwarding, FreightTim Scharwath has formally joined the Board of Management of Deutsche Post DHL Group as the new CEO of DHL Global Forwarding, Freight. As announced in May last year, he takes over...
more
Dummy
Goodall is the youngest female participant among 30 sailors in the historic race. DHL Express will provide logistics support in shipping equipment, transporting materials for Susie’s promotional engagements and assisting with any contingencies that may arise...
more
Dummy
In its Bonn headquarters alone, the company employs people from approximately 50 different countries.
more
Dummy
The partnership will see DHL again team up with one of the biggest international sporting events, which will take place in host country Japan from 20 September to 2 November 2019.
more
Dummy
The new route covers new overland connections to several major cities along China’s “Belt and Road” and is the latest route in the DHL Asia-Europe-Asia multimodal network.
more
Dummy
DHL is responsible for connecting the company with the automotive industry and its aftersales market and will develop a global supply chain strategy for NEXCEL. The new technology is intended to replace conventional oil change by simplifying the process and...
more
Dummy
The extension of DHL’s early warning system uses machine learning and natural language processing to detect disruptions in a company’s supply base before they cause financial losses or long lasting reputational damage.
more
Dummy
As part of the renewal, DHL International Supply Chain, the specialist supply chain management team of DHL Global Forwarding, will continue the nearly 10 years lasting partnership by providing purchase order and vendor management, origin consolidation and destination...
more
Group revenue climbed by more than EUR 1 billion to EUR 14.9 billion. All four divisions contributed to the strong growth. Volumes and revenue saw substantial growth in particular in the German and international Parcel and eCommerce businesses as well as the...
more
Dummy
DHL Supply Chain, the contract logistics specialist within the Deutsche Post DHL Group, forges ahead on its path of digitalization by implementing Internet of Things technology into warehousing to optimize operational efficiency and lay the foundations for safer...
more
Dummy
DHL, the world’s leading logistics provider, reveals in a new Trend Report today that embracing digital platforms and business models built around sharing not owning assets presents a significant future opportunity for the logistics industry.
more
Dummy
By activating Alexa’s DHL Parcel “skill” via the Alexa app, users can ask their Amazon Echo or Echo Dot smart speaker to provide information on their shipment status, for example: “Alexa, ask DHL where my parcel is”.
more
Dummy
Rail freight volumes between Germany and Asia have increased 10-fold in just one year.
more
Dummy
The robots will be flexibly used across its 19 co-packing and Production Logistics centres nationwide.
more
Dummy
“2016 was an excellent year for us and we have a clear idea of what the future of logistics will look like.
more
Dummy
Shareholders with a majority equivalent to 99.93% of the company's share capital present at the AGM resolved, among other issues, to pay a dividend of EUR 1.05 per share.
more
Dummy
DHL eCommerce has launched its domestic delivery operations in Malaysia with a range of customer-centric services catered to Malaysia’s growing e-commerce market. Malaysian online retailers will also benefit from DHL’s range of cross-border shipping solutions...
more
Dummy
DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist of Deutsche Post DHL Group has expanded its ‘all-risks’ Cargo Insurance service to Ghana, Kenya, Morocco and Mozambique. While DHL handles every shipment with utmost care, accidents such as natural...
more
Dummy
The Chilean e-commerce sector is set to double its size to $2.3 billion by 2020.
more
Dummy
Under the new contract DHL Supply Chain will oversee all aspects of the supply chain, from warehousing through to sequenced track-side delivery.
more
Dummy
The transport service provider for the Life Sciences and Healthcare industry with 400 full-time employees is specialized in temperature-controlled transportation requirements and has a strong reputation in terms of technology, quality and regulatory compliance....
more
DHL has added two more countries to its European parcel network for cross-border e-commerce through partnerships with Ireland’s state-owned provider of postal services An Post and the private Romanian parcel service Urgent Cargus.
more
Dummy
The robots, called LocusBots from Locus Robotics, are being tested as a picker companion for piece picking order fulfillment in the warehouse.
more
Dummy
The CEIV Pharma Certification of the aviation industry’s umbrella association attests the highest service and quality standards for life sciences and healthcare customers through uniform processes and a compliant network.
more
Dummy
Parcel Prio promises delivery of domestic parcel shipments on the next business day after posting – now for the first time with a money-back guarantee.
more
Dummy
The prize, which is considered to be one of the world’s premier business awards, was granted to DHL by the Stevie® Awards organization in the category ‘best new product or service (business to business products, services and transportation)’.
more
Dummy
The company will once again be working closely with Formula One Management to ensure that the behind-the-scenes race operation runs smoothly and that all the cars and equipment are delivered seamlessly to every one of the 20 race venues.
more
Dummy
The company not only supports the event financially, but also offers a venue at the Post Tower for free concerts.
more
Dummy
DHL’s new £3.8million waste plant not only disposes of Category 1 waste safely onsite, but converts it and other organic waste into energy to heat Gatwick’s waste management site and power the site's water recovery system.
more
Dummy
“We’re excited to be working with Shenzhen Youkeshu Technologies to further grow their global market share and optimize their supply chain for growing reliance on e-commerce,” said Steve Huang, CEO, Greater China, DHL Global Forwarding.
more
Dummy
The first of the trains arrived in Riyadh in late 2016, marking the successful start of a multi-year forwarding agreement between manufacturer Bombardier Transportation and DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist within Deutsche Post DHL...
more
Dummy
Participants are invited to either develop a prototype of a mobile piece picking robot or develop a solution to a logistics problem using a sharing economy business model, platform or concept.
more
Dummy
Catering to the growing demand for cross-border products in Asia Pacific particularly from the Greater China region, the new Fulfillment Center will allow e-tailers to move their goods closer to their end customers, responding to their demands of quick and easy...
more
Dummy
In pursuit of this ambitious new target, Deutsche Post DHL Group hopes to contribute meaningfully to achieving the goal of limiting global warming to well below two degrees Celsius established at the 2015 Paris climate conference (COP 21), as well as to the...
more
Dummy
The Group’s operating profit climbed by 45% to EUR 3.5 billion, delivering the EBIT target for 2016.
more
Dummy
Deutsche Post DHL Group and the Federal Ministry of Defence signed a corresponding agreement today in Berlin.
more
Dummy
DHL Express has been reviewed in 59 individual countries, covering all continents, and is one of just 10 companies to receive the prestigious Top Employer Global certification.
more
Dummy
The City Hub is a customized trailer which can carry up to four containers for the DHL Cubicycle, a customized cargo bicycle which can carry a container with a load of up to 125 kg (one cubic meter in volume).
more
Dummy
The consequences can mean halted production, sales losses or damage to a company’s image.
more
Dummy
The Internet of Things could generate up to €1.77 trillion in additional value for the global logistics industry by 2025 , enabling operators to better monitor and optimize their supply chain processes with low-cost networked sensors and devices.
more
Dummy
With effect from January 2017, he has taken responsibility for further expanding the express division’s business in Germany and will continue to drive the focus on customer service, quality and employee engagement that has supported the dynamic, profitable growth...
more
Dummy
The report – The 21st Century Spice Trade: A Guide to the Cross-Border E-Commerce Opportunity – looks in detail at the markets and products that offer the highest growth potential, the motivations and preferences of customers making international online purchases...
more
Dummy
Besides having the necessary infrastructure to smoothly deliver the lifesaving support to the affected communities, the team on site needs to be trained in the necessary protocols and know-how to handle the dramatic rise in air traffic and flow of goods and...
more
Dummy
As immunization programs expand to include new, life-saving vaccines and strive to reach more people, often in remote areas, they are increasingly constrained by outdated supply chains.
more
Dummy
Now it is also compatible with the Android operating system, giving an even larger target group the option of secure communications within a company.
more
Dummy
International brands and retailers are now able to reach out to the rapidly growing Australia market.
more
Dummy
Through this project and its support for other climate protection projects, Deutsche Post DHL Group – the world's leading mail and logistics group – is able to offset logistics-related greenhouse gas emissions for its customers as part of its climate neutral...
more
Dummy
As part of the new commercial arrangements, DHL will sell its 40% stake in Air Hong Kong to majority-owner Cathay Pacific, and purchase eight of Air Hong Kong’s A300-600F cargo planes which will then be leased back to the carrier.
more
The delivery, which took place at EFW’s freighter conversion facilities in Dresden, following the successful completion of test flights in October and awarding of the Supplemental Type Certificate (STC) by the European Aviation Safety Agency (EASA) in November....
more
Dummy
This expansion brings DHL's commitment to this strategic hub to over €520 million, making it the largest infrastructural investment by DHL Express in Asia Pacific to date.
more
Dummy
This will also see the first deployment of Deutsche Post DHL Group’s highly successful StreetScooter electric delivery van in the global DHL Express delivery network.
more
Dummy
DHL awarded a second tranche A330-300P2F (Passenger-to-Freighter) conversion contract to ST Aerospace’s subsidiary, Elbe Flugzeugwerke (EFW), which is jointly owned with Airbus Group.
more
Dummy
Goodall is the youngest female participant among 30 sailors in the historic race. DHL Express will provide logistics support in shipping equipment, transporting materials for Susie’s promotional engagements and assisting with any contingencies that may arise...
more
Dummy
DHL Express has been reviewed in 59 individual countries, covering all continents, and is one of just 10 companies to receive the prestigious Top Employer Global certification.
more
Dummy
The City Hub is a customized trailer which can carry up to four containers for the DHL Cubicycle, a customized cargo bicycle which can carry a container with a load of up to 125 kg (one cubic meter in volume).
more
Dummy
With effect from January 2017, he has taken responsibility for further expanding the express division’s business in Germany and will continue to drive the focus on customer service, quality and employee engagement that has supported the dynamic, profitable growth...
more
Dummy
The report – The 21st Century Spice Trade: A Guide to the Cross-Border E-Commerce Opportunity – looks in detail at the markets and products that offer the highest growth potential, the motivations and preferences of customers making international online purchases...
more
Dummy
After approximately 13 million kilometers driven, the results are very gratifying for the company.
more
The project was announced at a joint press conference between the mayor of Bad Hersfeld, Thomas Fehling, and Jürgen Gerdes, CEO of the Post - eCommerce - Parcel division at Deutsche Post DHL Group.
more
Dummy
DHL Parcel and Volkswagen are launching a joint pilot project in Berlin in which Volkswagen will deploy 50 VW Polos that selected customers can use as mobile addresses for the delivery of their DHL parcels. The project partners have worked in recent months to...
more
Dummy
“Our network – with an average of 4.3 million parcels per day – leads the way in Germany when it comes to capacity and quality,” says Jürgen Gerdes, emphasizing the project’s significance for the company’s customers and for the region.
more
Dummy
By activating Alexa’s DHL Parcel “skill” via the Alexa app, users can ask their Amazon Echo or Echo Dot smart speaker to provide information on their shipment status, for example: “Alexa, ask DHL where my parcel is”.
more
Dummy
DHL eCommerce has launched its domestic delivery operations in Malaysia with a range of customer-centric services catered to Malaysia’s growing e-commerce market. Malaysian online retailers will also benefit from DHL’s range of cross-border shipping solutions...
more
Dummy
The Chilean e-commerce sector is set to double its size to $2.3 billion by 2020.
more
DHL has added two more countries to its European parcel network for cross-border e-commerce through partnerships with Ireland’s state-owned provider of postal services An Post and the private Romanian parcel service Urgent Cargus.
more
Dummy
Parcel Prio promises delivery of domestic parcel shipments on the next business day after posting – now for the first time with a money-back guarantee.
more
Dummy
Catering to the growing demand for cross-border products in Asia Pacific particularly from the Greater China region, the new Fulfillment Center will allow e-tailers to move their goods closer to their end customers, responding to their demands of quick and easy...
more
Dummy
International brands and retailers are now able to reach out to the rapidly growing Australia market.
more
Dummy
The Corporate Automotive Logistics Academy (CALA), initiated by Volker Oesau, CEO Middle Europe, DHL Global Forwarding, now serves even better the current needs of logistics experts in the automotive sector.
more
Together, these markets represent 54 percent of the division’s entire full-time workforce.
more
Dummy
With the signed memorandum of understanding DHL Global Forwarding is the first to offer its customers the opportunity to select next generation marine biofuels rather than fossil fuels for their transports by sea.
more
Dummy
Today’s official vehicle handover to the first European customers marks the beginning of DHL Freight’s extensive 24-month test phase of the electric trucks in the Berlin metropolitan area.
more
Dummy
The global chemicals market is developing very positively. Since 2006, sales have doubled in the chemicals sector, and in 2016 alone, chemicals worth almost 4.6 trillion Euros were sold worldwide.
more
Dummy
Under the contract, DHL Supply Chain will manage the movement of prototype parts from suppliers to Ford’s R&D locations around the world.
more
In the future, around 260 employees will take care of day-to-day scheduling and consolidation for the company’s European freight network from the new site.
more
This solution comes in response to a number of growing industry challenges, including greater demand from an ageing and more active population through to increasing cost pressure from healthcare providers.
more
Dummy
For the first time, DHL is partnering with specialist foodservice logistics provider QSL to deliver a bespoke service tailored to the unique needs of KFC. DHL will manage the physical warehouse and distribution service, putting greater focus on innovation, quality...
more
“Complex global supply chains need to know where potential risks lie that may affect their bottom line and disrupt the success of their businesses,” said Rich Katz, Chief Technology Officer, Elemica.
more
Dummy
The demand has been continuously growing since the introduction of DHL’s new service solution in May this year.
more
Dummy
The smart glasses provide visual displays of order picking instructions along with information on where items are located and where they need to be placed on a cart.
more
Dummy
The U.S. Bureau of Labor Statistics reports that jobs in logistics are estimated to grow by 26 percent between 2010 and 2020.
more
Dummy
The contract will see DHL Supply Chain take overall responsibility for the storage, warehousing and domestic transportation of 80,000 specific aviation part types, components and equipment used to maintain Cathay Pacific and Cathay Dragon’s combined fleet of...
more
Dummy
The pilot was carried out in Wärtsilä’s central distribution centre in Kampen, the Netherlands, where the entire logistics chain of Wärtsilä’s spare parts, from order intake to customer delivery, is managed.
more
Dummy
As an international chain with Scandinavian roots, JYSK sells everything for the home in over 2,500 stores in 48 countries.
more
Dummy
DHL Freight Eurapid ensures priority treatment of shipments and thereby offers customers extremely short delivery times.
more
Dummy
The Logistics Service Cube enables a more systematic approach to identifying the right logistics service levels for the product, supply chain type and customer segment.
more
Dummy
DHL Supply Chain will manage stores, local transport movements and associated supply chain planning at the Etihad Airways Engineering hub at Abu Dhabi International Airport.
more
Dummy
Ocean View consolidates information from DHL’s Transportation Management System, the ocean carrier and the vessel itself for real-time visibility of the ocean transport. It also provides a forecast on future milestones as well as a notification feature in case...
more
Dummy
This has created a new landscape for supply chain real estate, according to a report published today by DHL, the world’s leading logistics company, which discusses the new landscape of supply chain real estate. Global and regional supply chains are changing,...
more
Dummy
The new route covers new overland connections to several major cities along China’s “Belt and Road” and is the latest route in the DHL Asia-Europe-Asia multimodal network.
more
Dummy
DHL is responsible for connecting the company with the automotive industry and its aftersales market and will develop a global supply chain strategy for NEXCEL. The new technology is intended to replace conventional oil change by simplifying the process and...
more
Dummy
The extension of DHL’s early warning system uses machine learning and natural language processing to detect disruptions in a company’s supply base before they cause financial losses or long lasting reputational damage.
more
Dummy
As part of the renewal, DHL International Supply Chain, the specialist supply chain management team of DHL Global Forwarding, will continue the nearly 10 years lasting partnership by providing purchase order and vendor management, origin consolidation and destination...
more
Dummy
The robots will be flexibly used across its 19 co-packing and Production Logistics centres nationwide.
more
Dummy
DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist of Deutsche Post DHL Group has expanded its ‘all-risks’ Cargo Insurance service to Ghana, Kenya, Morocco and Mozambique. While DHL handles every shipment with utmost care, accidents such as natural...
more
Dummy
Under the new contract DHL Supply Chain will oversee all aspects of the supply chain, from warehousing through to sequenced track-side delivery.
more
Dummy
The transport service provider for the Life Sciences and Healthcare industry with 400 full-time employees is specialized in temperature-controlled transportation requirements and has a strong reputation in terms of technology, quality and regulatory compliance....
more
Dummy
The robots, called LocusBots from Locus Robotics, are being tested as a picker companion for piece picking order fulfillment in the warehouse.
more
Dummy
The CEIV Pharma Certification of the aviation industry’s umbrella association attests the highest service and quality standards for life sciences and healthcare customers through uniform processes and a compliant network.
more
Dummy
The prize, which is considered to be one of the world’s premier business awards, was granted to DHL by the Stevie® Awards organization in the category ‘best new product or service (business to business products, services and transportation)’.
more
Dummy
DHL’s new £3.8million waste plant not only disposes of Category 1 waste safely onsite, but converts it and other organic waste into energy to heat Gatwick’s waste management site and power the site's water recovery system.
more
Dummy
“We’re excited to be working with Shenzhen Youkeshu Technologies to further grow their global market share and optimize their supply chain for growing reliance on e-commerce,” said Steve Huang, CEO, Greater China, DHL Global Forwarding.
more
Dummy
The first of the trains arrived in Riyadh in late 2016, marking the successful start of a multi-year forwarding agreement between manufacturer Bombardier Transportation and DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist within Deutsche Post DHL...
more
Dummy
The consequences can mean halted production, sales losses or damage to a company’s image.
more