Skip to content
Skip to service links: contact, tools, help, the group
Skip to search
Skip to main navigation
Skip to sub navigation
Skip to Footer with links to masthead, print, email a friend and disclaimer
 

Archiv tiskových zpráv z roku 2012

Projděte si archiv tiskových zpráv DHL s novinkami z roku 2012.
Dummy
Vybrané výrobní závody společnosti Porsche AG jsou zásobovány z cross-docku v Nepřevázce u Mladé Boleslavi.
více
Za nejčastější důvody selhání označilo 52 % firem výpadky IT nebo telekomunikačních služeb, 48 % nepřízeň počasí a 35 % selhání outsourcovaných služeb.
více
Dummy
Za nejčastější důvody selhání označilo 52 % firem výpadky IT nebo telekomunikačních služeb, 48 % nepřízeň počasí a 35 % selhání outsourcovaných služeb.
více
Ve volné přírodě dnes žije méně než 300 tygrů sumaterských, proto zoologická zahrada ZSL Londýn doufá, že se jí podaří rozšířit vlastní chov v rámci rozsáhlejšího záchranného programu, a požádala společnost DHL Express o pomoc s mezinárodní přepravou dvou tygrů:...
více
Dummy
Ve speciálně navržené výstavní expozici mohou návštěvníci absolvovat prohlídku s průvodcem a získat přehled o hodnotových logistických řetězcích pro energetické společnosti a různých dalších produktech a řešeních z nabídky DHL.
více
Průzkumu se letos zúčastnilo přes tři sta zástupců nejvýznamnějších českých firem zabývajících se exportem.
více
Dummy
DHL Recall Solution zahrnuje využití týmu specializovaných odborníků, jedinečné IT nástroje pro svolávací akce, flexibilní síť klíčových poskytovatelů služeb či podporu rychlé a efektivní realizace svolávacích akcí v automobilovém průmyslu.
více
Dummy
Nahradí tak Ondřeje Cikharta, který postoupil na pozici produktového ředitele pro region EMEA.
více
Úprava cen je účinná od 1. ledna 2013 a celosvětově bude činit přibližně 5 % v průměru.
více
Nový portál zjednoduší import a export prostřednictvím DHL a podtrhuje cíl společnosti podporovat zákazníky v rychlém navazování kontaktů s mezinárodními trhy.
více
Přesun třech nosorožců černých, kteří se narodili v zajetí, do zoologického parku Port Lympne Wild Animal Park nadace Aspinall je součástí iniciativy na podporu vrácení a rozšíření populace nosorožců černých do chráněné oblasti Mkomazi Rhino Sanctuary v Tanzanii...
více
Společnost rovněž oznámila, že do roku 2014 bude investovat dalších 132 miliónů USD (100 miliónů EUR) do osmi vyhrazených letadel, které budou létat na vysoce žádaných trasách mezi Šanghají a Severní Asií, Evropou a USA.
více
I když asijsko-tichomořský region už dnes představuje téměř 20 procent tržeb DHL, CEO Frank Appel odkryl cílový růst skupiny na dalších pět let: Do roku 2017 budou tržby generované asijsko-tichomořským regionem přispívat do celkových tržeb DHL celou jednou třetinou....
více
Dummy
Společnosti Reckitt Benckiser je nově k dispozici 9 300 m2 skladovací plochy v multi-klientském skladu.
více
Dummy
Jeho hlavní pracovní náplní bude strategická implementace a provoz systému řízení skladů RedPrairie.
více
V letošním roce se již podruhé přihlásila společnost DHL Express do kampaně Do práce na kole se svými cyklistickými týmy.
více
Bezpečně z celého světa dopravovala soutěžní i nesoutěžní filmy a dokumenty potřebné k provozu festivalu.
více
Společnost DHL Express pokračuje i letos ve své globální strategii, díky které si chce udržet svou vedoucí pozici na logistickém trhu a zároveň se stát vzorem odpovědné firmy pro další obchodní subjekty v České republice.
více
Kampaň doprovázená soundtrackem písně „Ain't No Mountain High Enough“ bude probíhat na celosvětových a národních televizních kanálech v Číně, Indii, Mexiku, Norsku, Jižní Africe, Jižní Koreji, Turecku, Spojených arabských emirátech a ve Velké Británii.
více
U jejího zrodu stála take vládní agentura CzechTrade, která soutěži po celou dobu poskytuje svou záštitu.
více
Dummy
DHL Supply Chain, logistická divize světového lídra v poštovním a logistickém byznysu Deutsche Post DHL, vykázala za rok 2011 velmi pozitivní výsledky.
více
Dummy
Nákladní elektromobil o celkové hmotnosti 7,5 tuny testuje při zavážení obchodů v pražských ulicích společnost DHL Supply Chain.
více
Společnost DHL Express se začátkem dubna postará o přepravu uměleckých děl aktuální sklářské tvorby do Českého centra v New Yorku, kde bude v období od 18. dubna do 30. května probíhat výstava pod názvem „Invitation“.
více
Dummy
V letošním roce obdržela pro své projekty nominace hned ve dvou kategoriích a obě byly proměněny v první místa. Ocenění v rámci regionu EEMEA získala společnost za Talent program na podporu nadaných zaměstnanců a za aplikaci EDI Bridge Prologs 2 RP, která usnadňuje...
více
DHL, přední světový poskytovatel mezinárodních expresních přepravních služeb, oznámil významné zlepšení své nabídky o mezikontinentální přepravu, kterou bude možné využívat od 27.
více
Společnost DHL Express pokračuje i v tomto roce s investicemi do své přepravní sítě, čímž reaguje na rostoucí objem přepravy zásilek na českém trhu.
více
Dummy
Společnost DHL Supply Chain nabízí čerstvým absolventům vysokých škol z celého světa atraktivní program (Graduate Program), který je otevřen i studentům z České republiky. Program se zaměřuje na rozvoj budoucích manažerů a každý rok o něj v regionu UKIFEEMEA...
více
Během příštích 12 měsíců umožní rozšíření vznik nového třídicího areálu o rozloze 17 930 m² a přibližně 280 nových pracovních míst v překladišti DHL CVG.
více
Během tohoto roku vygenerovala Skupina významný růst jak v tržbách, tak ve výnosech.
více
Dummy
Skupina Deutsche Post DHL zveřejnila vývojovou studii budoucnosti s názvem „Delivering Tomorrow: Logistics 2050“, v níž pohlíží do daleké budoucnosti obchodu, podnikání a společnosti. Studie zkoumá pět různých scénářů života v roce 2050.
více
Dummy
Rozšiřuje se tím tak již deset let fungující partnerství s britským výrobcem wellness vybavení. Veškeré evropské distribuční služby pro firmu budou centrálně řízeny z německé pobočky DHL v Essenu.
více
Tento akreditovaný program navrhla samotná společnost DHL a jeho cílem je rozšířit znalosti zaměstnanců o měnícím se mezinárodním obchodě a odvětví mezinárodní expresní přepravy a zvýšit tím spokojenost zákazníků.
více
Dummy
„Až dosud jsme si nákladní vozidla převážně najímali od dopravních firem, vlastní kamiony tvořily jen malou část,“ říká Filip Budík, generální ředitel společnosti.
více
Dummy
Nově vytvořené evropské sdružení má za cíl především zlepšit komunikaci a informovanost mezi zástupci státní správy a soukromým i státním zdravotnickým sektorem na straně jedné a odborníky na logistický průmysl zaměřený na farmaceutické zboží na straně druhé....
více
Dummy
Společnost RedPrairie Corporation, globální dodavatel technologií pro dodavatelské řetězce a maloobchod, poskytne DHL nástroje WMS (Warehouse Management System) a WFM (Workforce Management), které přispějí ke zvýšení úrovně služeb pro zákazníky díky zjednodušenému...
více
Dummy
Effective immediately, Social Memories users can combine photos saved on their hard drives with social network content to create photo books and calendars.
more
Dummy
The report, drawing on over one million data points from 2005 to 2011, concludes that the world today is less globally connected than it was in 2007. It documents how global connectedness, measured by international flows of trade, capital, information and people,...
more
Dummy
Vettel set the fastest lap six times, scoring the most points and outclassing his opponents, especially in the later stages of the season, despite increasing pressure as competition within the Drivers’ Championship heated up.
more
Dummy
Instead, the company will now rely on Fitch Ratings, alongside Moody’s Investors Service (Moody’s), to assess the credit worthiness of the company. S&P last confirmed its BBB+ long-term rating of Deutsche Post DHL with a stable outlook at the end of August....
more
Dummy
In addition to favorable exchange-rate effects, this increase also reflects the ongoing organic revenue growth produced by all three DHL divisions. These businesses continue to benefit from their strong market position in the world’s growth markets – particularly...
more
Dummy
Its partner in the endeavor is Alpha Industrial, a specialist in logistics properties.
more
Huawei has end-to-end capabilities across carrier networks, enterprise, consumer, and cloud computing fields.
more
Dummy
DHL is stepping up its online marketing activities and has commissioned Razorfish, a creative specialist in digital marketing, to be the international lead agency in the development of a comprehensive digital strategy.
more
Dummy
In a specially designed exhibition area, visitors can take a guided tour and gain an insight into the value chain of energy companies and the different products and solutions which DHL offers. The Energy Center also hosts areas to develop tailored customer solutions...
more
Dummy
The adjustment will be effective from January 1, 2013 and will amount to around 5% on average globally.
more
Dummy
Deutsche Post DHL has been honored this year with the TOTAL E-QUALITY award for the fifth consecutive time in recognition of human resources policies that are designed to create equal opportunities for women and men.
more
Dummy
For the first time in 15 years, slight increase planned for standard letters
more
Dummy
This year’s program is scheduled for September 6 to 16. But employees can continue to volunteer beyond this 10-day period, providing assistance to the elderly, helping the disadvantaged and cleaning up the environment, among other areas.
more
Dummy
At EUR 13.7 billion, revenues generated between April and June rose 7.3 percent above the previous year’s level.
more
Dummy
Launching in July 2012, the new twice-weekly flight will start at DHL’s America’s hub in Cincinnati and travel to Sydney, Australia’s major commercial center.
more
While Asia-Pacific already accounts for almost 20 percent of the company’s DHL revenues today, CEO Frank Appel revealed the Group’s growth target for the next five years: By 2017, revenues generated in Asia-Pacific should contribute around one-third to the DHL...
more
The decision is the result of a comprehensive review of complex tax issues and covers the period from 1998 until when the revised VAT law for postal services came into force on 01/07/2010. A large part of the additional payment amount relates to tax issues,...
more
The European Commission had initiated a formal investigation concerning state aid in 2007 and reached the conclusion that that the consideration of pension expenses during price approvals by the Federal Network Agency (Bundesnetzagentur) led to incompatible...
more
By 2015, the Group’s EBIT is to climb to between €3.35 billion and €3.55 billion, about €1 billion more than the €2.44 billion generated last year.
more
DHL Global Forwarding, the air and ocean freight specialist within Deutsche Post-DHL Group starts building a new logistics center at Brucargo.
more
DHL, the world’s leading logistics company, is official partner of the Global Forum on Urban Resilience & Adaptation, to be held from May 12-15, 2012 in Bonn, Germany.
more
At the company’s annual general meeting, Frank Appel, CEO of Deutsche Post DHL, confirmed both the Group’s targets for 2012 and the company’s midrange outlook.
more
Deutsche Post DHL, the world’s leading postal and logistics group, continued its strong performance from last year in the first quarter of 2012 and remains on its successful growth path.
more
The wide-ranging measures of the three core programs GoGreen, GoHelp and GoTeach once again proved effective under the motto “Living Responsibility.”
more
The six tons of heavy freight include the complete equipment, ranging from music stands, stools and wardrobe to the conductor's baton.
more
Dummy
The launch of a new, additional round-the-world flight connecting Hong Kong, Los Angeles and Leipzig will create a unique service proposition on key trade lanes between Asia and Western U.S. and Canada.
more
For the fourth time, Deutsche Post DHL officially recognized pioneering logistics solutions with its DHL Innovation Award.
more
Dummy
DHL, the world’s leading logistics company, announced today it is investing US $47 million to expand its Americas hub facility at the Cincinnati / Northern Kentucky airport (CVG) to meet the growing demands of international shipping customers.
more
The launch of the cutting edge multi-dimensional projection room takes place as part of the DHL Innovation Day 2012 which features discussions and presentations on trends and future logistics and transportation developments.
more
Deutsche Post DHL, the world’s leading postal and logistics group, had a very successful fiscal year 2011, having generated significant gains in both revenues and earnings.
more
Upon the maturity of a mandatory exchangeable bond on February 27, Deutsche Post DHL transferred an additional 27.4 percent of shares in Deutsche Postbank AG to Deutsche Bank AG. In addition, today, Deutsche Post DHL exercised its put option for its remaining...
more
With its release of the study of the future, “Delivering Tomorrow: Logistics 2050”, Deutsche Post DHL is taking a far-reaching look into the future of trade, business and society. The study examines five different scenarios of life in the year 2050.
more
Being the first company in the industry to implement the well-known academic model “Open Innovation”, DHL aimed to gather new ideas, unusual solutions and environmentally friendly appliances with a focus on “City Logistics” from scientists, politicians, IT experts...
more
After twelve successful years on the Board of Management of Deutsche Post DHL, Scheurle will be stepping down at the end of April and will serve as an adviser to the company until he retires.
more
All Danish Ministries will use DHL's carbon-neutral GOGREEN products and services, so reducing the direct environmental impact of the meeting activities as well as setting a signal for social and economic responsibility.
more
Always in style, DHL is returning for the eleventh straight season as the Official Logistics Provider of Mercedes-Benz Fashion Week Fall 2012 Collections and is partnering with LIM College to promote young talent by sponsoring an online design contest.
more
There are no press releases of the Group at this time.
more
Deutsche Post DHL, the world's leading mail and logistics group, will file an appeal with the European Court of Justice against the state aid ruling made today by the European Commission and has aligned this decision with the German federal government.
more
Dummy
At the facility’s ribbon-cutting ceremony, DHL also announced the recent signing of a new Global Buyer Initiative, which supports expanding U.S. exports by matching foreign customers with U.S. suppliers.
more
Hosted by CCMA Ireland, the ceremony for the 17th year of the awards took place in Dublin’s Burlington Hotel on Saturday 17th November, 2012 and celebrated the high standards and service excellence within the Irish contact centre and shared services sector....
more
Dummy
With fewer than 300 Sumatran tigers now in the wild, ZSL London Zoo is hoping to breed the tigers as part of a wider conservation support program and enlisted the help of international shipping firm DHL Express to transport the two tigers: Melati, a female tiger...
more
During the recent Four Peaks Challenge, all six members of the DHL Express Irish Management Team demonstrated true leadership, grit and determination climbing a staggering 11,937 feet as they battled the high winds and sheets of rain and travelled over 800 miles...
more
Volunteers from DHL Express Cork along with locals from the Blackpool area joined forces to transform the local Blackpool Community Centre in Cork.
more
Dummy
The company also announced plans to further invest US$132 million (€100 million) to add eight dedicated aircraft to service high demand routes between Shanghai and North Asia, Europe and the US, by 2014.
more
Dummy
The new portal will make importing and exporting with DHL even easier and underscores DHL’s commitment to help its customers connect quickly and easily with international markets.
more
Dummy
DHL Express delivered all of the team kit, physio supplies, training equipment, and general supplies to the training camp in Montecatini, Italy two weeks in advance of the squad arrival on Sunday last.
more
Accompanied by the signature “Ain’t No Mountain High Enough” soundtrack, the campaign will feature on pan-global TV channels and national channels in China, India, Mexico, Norway, South Africa, South Korea, Turkey, the United Arab Emirates (UAE) and the UK....
more
DHL Express Germany and MDH AG have extended their now tenyear cooperation another three years, effective May 1, 2012.
more
To mark the occasion, current Manchester United star Phil Jones and Red Devils' legend Lou Macari were on hand to present the new training kit, signed by the entire first team squad, to DHL representatives including DHL Express CEO, Ken Allen, and DHL Express...
more
As the club’s Official Logistics Partner, DHL plays a key role behind the scenes when it comes to delivering success for Manchester United.
more
Dummy
This strategically important business center provides direct transport routes to the key logistic hubs of Europe, Russia and China.
more
Dummy
Contestants can hand in their applications until January 31, 2013 at www.dhl-event.com/Innovation-Award.
more
Dummy
The facility launched operations with 150 employees. This number is expected to increase to 250 over the next several years as the logistics center expands. Located in the "Regiopark" near highway A 61, the warehouse will supply Primark retail stores in Germany,...
more
The report recognizes DHL Supply Chain Mexico as the only 3PL that can offer end-to-end integrated logistics solutions that include planning, storage and distribution, transportation management and value-added services for the engineering and manufacturing,...
more
The facility has produced nearly 100 jobs to date in the Laredo community. Grand opening activities are planned at the facility on Oct. 12, with an associate and family event on Oct. 13.
more
The paper examines the development of right-shoring in the Americas, reviews the benefits associated with a re-distributed supply chain, and outlines the key issues companies need to evaluate when considering a right-shoring strategy.
more
Aon Hewitt reports an annual “Best Employer” list that is conducted globally in more than 50 markets, including 5,000 organizations and 60 industries.
more
Dummy
With nearly 2,000 shipments per month, the Center bundles all the automotive activities of DHL for the local market, which become of major importance for the original equipment manufacturers and first-tier suppliers.
more
Dummy
The Memorandum of Understanding for the project was signed and discussed with the mayor of Chengdu during Deutsche Post DHL’s CEO Frank Appel’s recent visit to the city.
more
Dummy
The hub consolidates the company's Hong Kong operations and offers customers greater business flexibility and cost efficiencies in the face of developing business needs.
more
This first state-of-the-art Life Sciences facility is located within a newly constructed 56.000 square meter multi-customer distribution center and will cater to the requirements of the rapidly growing Life Sciences industry in one of the most important emerging...
more
DHL Door-To-More combines DHL’s intercontinental air freight transportation capabilities with its comprehensive European ground distribution network. Customers will benefit from the shorter time-to-market offered by the solution, which translates into faster...
more
With a total ground territory of more than 83,000 m2 and warehouse space of 26,000 m2 this facility unites DHL Global Forwarding and Freight under one roof and will serve as the central terminal for both business units in Italy.
more
DHL logistics center in Greven to house all products as of 2013
more
DHL Supply Chain will be handling all logistics services for Nikken in Europe, extending its ten-year partnership with the UK-based producer of wellness articles until 2014.
more
Dummy
There are no DHL Mail press releases at this time.
more